Władze miasta przedstawiły cele działalności Centrum Rozwoju Komunalnego, czyli spółki, która powstała w miejsce Holdikomu. Na czym dokładnie będzie polegać jej rola?
Jak już wcześniej informowaliśmy, Centrum Rozwoju Komunalnego ma już oficjalnie prezesa. Został nim Marek Kolasiński. Nowa spółka nakreśliła także plan działania na najbliższe lata. – Jest trzyletni plan, który zakłada inwestycje w gospodarce komunalnej na poziomie 100 milionów złotych. Mamy także zamiar stworzyć projekt dziesięcioletni, żeby nakreślić ramy rozwoju – tłumaczy prezydent miasta Beata Klimek.
CRK ma sprawić, że Ostrów stanie się w najbliższym czasie inteligentnie zarządzanym miastem. – Ważnym elementem naszej gospodarki komunalnej, do którego przykładamy dużą wagę, jest szereg elementów Smart City. To inteligentne zarządzanie miastem, które jest możliwe dzięki szczegółowemu opomiarowaniu – wyjaśnia Beata Klimek. – Smart City jest bardzo szerokim i nośnym tematem. W ramach tego projektu chcemy między innymi w inteligentny sposób zarządzać siecią komunikacji miejskiej. Zależy nam na tym, żeby informacje, które pojawiają się w tej chwili na przystankach, były także dostępne w aplikacjach telefonicznych. Każdy wychodząc z domu ma wiedzieć, za ile minut na konkretny przystanek podjedzie konkretny autobus – dodaje prezes spółki Marek Kolasiński.
Działań w ramach Smart City ma być bardzo wiele. Władze miasta planują nawet zorganizować niebawem w tej sprawie specjalne spotkanie, na którym przedstawią szczegółowe założenia. Część z nich znamy jednak już teraz. Mieszkańcy mają otrzymać wiele udogodnień. Jedno z nich dotyczy parkowania w centrum. Możliwe jest stworzenie aplikacji, która będzie informować kierowców o tym, gdzie w danej chwili znajduje się wolne miejsce parkingowe. – Jeśli uda nam się zmonitorować wszystkie miejsce parkingowe, to stworzenie takiej aplikacji jest możliwe – przekonuje wiceprezydent Ziemowit Borowczak.
CRK chce się także zająć tematem transportu w mieście, który jest ściśle powiązany z kwestiami środowiskowymi. – Powietrze w Ostrowie nie jest najczystsze i dlatego chcemy postawić między innymi na komunikację elektryczną. Mamy w planach zakup kilku autobusów wraz ze stacjami ładowania, które byłyby zasilane tanią energią z OZC-u – przekonuje prezes CRK.
Nowa spółka zamierza również w okresie letnim zamienić ciepło w… chłód. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić sporo pieniędzy. – Latem z ciepłowniami jest problem i dlatego chcemy wtedy zamienić ciepło w chłód. Są technologie, które na to pozwalają. Dzięki temu moglibyśmy zasilać różnego rodzaju budynki. Można powiedzieć, że uzyskamy taki sam efekt jak w przypadku klimatyzacji – wyjaśnia Kolasiński. – To produkcja chłodu z ciepła, a nie z bardzo drogiego prądu. Możemy wykorzystać alternatywne i znacznie tańsze źródło – dodaje Beata Klimek
Ważnym elementem ma być także kwestia zarządzania siecią wodociągową. Nowy prezes CRK szacuje, że w Ostrowie straty wody sięgają 20 proc. – To można ograniczyć. Dobry europejski poziom zakłada 5 proc. strat. Mamy duży obszar do działania. Zamierzamy wprowadzić szczegółowy system monitoringu. Celem jest dojście do poziomu 10 proc. – dodaje Kolasiński.
Jak oceniają Państwo powyższe założenia? Czy Ostrów powinien stawiać na rozwiązania Smart City? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.