Czy likwidować gniazda os?

Osy tworzą gniazda blisko siedlisk ludzkich, co wywołuje niepokój u części mieszkańców. Ci w obawie o bezpieczeństwo własne i bliskich, decydują się na ich usunięcie. Czy słusznie? Okazuje się, że osy mają bardzo pożyteczną funkcję w środowisku, a ataki z ich strony są bardzo rzadkie.

Straż pożarna w powiecie ostrowskim notuje dziennie średnio 2 wyjazdy wozem bojowym przystosowanym do ratowania życia ludzkiego oraz mienia do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych. Wóz jest w pełnej obsadzie 5 strażaków. Mieszkańcy mogliby zadzwonić po prywatną firmę, ale tej musieliby zapłacić około 150 zł. Strażacy natomiast oczekują, że mieszkaniec będzie mieć zakupiony środek owadobójczy. Pojawia się pytanie czy osy są szkodnikami?

Na początek warto zaznaczyć, że jest wiele gatunków os. Jedne bardziej preferują słodkie jedzenie, drugie skupiają się na ogrodowych szkodnikach.  Od niedawna naukowcy dostrzegli, że są one równie pożyteczne co pszczoły w światowej gospodarce.

Osy żywią się mszycami, mączlikami i gąsienicami, zabijając szkodniki, które niszczą plony, a w rezultacie urodzajność wzrasta. Z tego względu przyczyniają się do wzrostu produkcji żywnościowej i nakręcają gospodarkę.

Dlatego warto zastanowić się czy faktycznie obecność os w danym miejscu jest dla nas uciążliwa, czy może warto mieć tych pożytecznych sąsiadów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.