Niepokojące dane. Ostrów się starzeje i wyludnia

Z opracowanej niedawno Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2016 – 2022 wynika, że Ostrów Wielkopolski ma spory problem. Miasto się starzeje i wyludnia.

Jednym z bardzo istotnych punktów wspomnianej strategii są kwestie demograficzne. Na koniec 2014 roku w Ostrowie Wielkopolskim mieszkały 72.754 osoby. W latach 2012 – 2014 liczba dzieci i młodzieży ulegała wahaniom. Co jednak bardziej martwi, z roku na rok zmniejszała się liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym (18-64 lat dla mężczyzn i 18-59 dla kobiet). Przybywało natomiast osób starszych – mężczyzn powyżej 64 roku życia i kobiet powyżej 59. Doskonale obrazuje to poniższa tabela.

demografia1

Ostrów w ostatnich latach ma również stale ujemny przyrost naturalny, jednak liczba urodzeń nie jest dużo mniejsza od liczby zgonów.

demografia2

Bardzo niepokojące są przede wszystkim tendencje związane z ruchem migracyjnym. W latach 2012 – 2014 saldo migracji było stale ujemne i niepokojąco rosło z roku na rok. Nowych zameldowań w Ostrowie jest coraz mniej. Rośnie natomiast liczba wymeldowań poza gminę.

demografia3

Cała analiza prowadzi do bardzo negatywnych wniosków. Ostrów się coraz bardziej starzeje i wyludnia. W populacji miasta widoczny jest malejący udział osób z produkcyjnej grupy wiekowej oraz systematyczny wzrost liczby osób starszych. Należy mieć na względzie, że coraz większej grupie ludzi starszych trzeba będzie udzielać pomocy materialnej i rzeczowej, ułatwiać im korzystanie z usług medycznych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz różnorodnych form aktywnego spędzania czasu wolnego. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak niekorzystną tendencję zamierzają odwrócić władze miasta? Te pytania zadamy już wkrótce. Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.