Przez 25 lat przyzwyczajano wyborców, że nie spełnia się obietnic wyborczych. Tymczasem my zwyczajnie dotrzymaliśmy słowa – przekonywał Jan Dziedziczak, wiceminister w MSZ na konferencji prasowej zorganizowanej w ostrowskim biurze Prawa i Sprawiedliwości.
Wspomniany wcześniej Jan Dziedziczak oraz towarzyszący mu posłowie Piotr Kaleta i Tomasz Ławniczak przedstawiali te rzeczy, które już udało się zrealizować. Wyliczankę rozpoczęli od sztandarowego programu 500+. Następnie wymieniono: obniżenie wieku emerytalnego, bezpłatne leki dla seniorów, program mieszkanie+, czy wprowadzenie płacy minimalnej przy zapewnieniu minimalnej stawki godzinowej.
Jan Dziedziczak przypomniał, że wprowadzenie programu 500+ brzmiało nierealnie, ale został on wdrożony. – W tej chwili zmieniamy polskie szkolnictwo. We wszystkich sondażach większość Polaków chce przywrócenia starego systemu szkolnego, gdzie szkoła podstawowa trwać będzie 8 lat.
Piotr Kaleta poinformował, że Jan Dziedziczak został wybrany szefem regionalnego PiS-u (okręg kalisko-leszczyński).
Wojskowa Obrona Terytorialna, to plan utworzenia po jednej kompanii na każdy powiat. Wiadomo, że Ostrów Wlkp. ma tradycje wojskowe. Mają one powstać na przełomie 2018/19 roku. Do tego czasu samorządu mają możliwość przygotowania się. – mówi poseł Piotra Kaleta. – WOT mają mieć charakter dobrowolny i mają chronić swoich powiatów. Mają się zajmować weekendowym szkoleniem poborowych. Będą potrzebne pomieszczenia pod magazyny broni i nie tylko. – dodał Kaleta.
– W tej chwili mamy 3130 km dróg ekspresowych. Ich przybywanie uzależnione jest od środków unijnych. W poprzednich latach budowano kolejno: 600 km (2012), 290 km (2013), 280 km (2014), w ostatnim roku rządów Ewy Kopacz 33,5 km (2015) – wynikało to z harmonogramu. Jeżeli ktokolwiek zarzuca, że PiS nie buduje lub zahamowało program budowy dróg, to informuję, że w 2016 r. – mimo iż środki europejskie ciągle nie rozwinęły się – tych dróg powstanie 107 kilometrów – mówił poseł Tomasz Ławniczak
– W przyszłym roku zostanie wybudowanych 320 km, a w następnych latach – najpewniej, choć nikt nie jest w stanie przesądzić zdecydowanie o tym – ponad 400 kilometrów rocznie w latach 2018-2020 r. W sumie w kadencji do 2019 roku na około 1200 kilometrów dróg. – dodał Ławniczak.
– W naszym regionie Południowej Wielkopolski sytuacja wygląda następująco. Obwodnica Ostrowa zostanie oddana w lipcu 2017 r., a Jarocina miesiąc później. I etap Kępna w 2018 roku. II etap w kolejnych dwóch latach. 2022-2026 to lata kiedy mają być łączone odcinki pomiędzy wybudowanymi obwodnicami. W pierwszej kolejności Jarocin-Kórnik, a dopiero później w stronę Pleszewa. – zapewniał Tomasz Ławniczak. – Będziemy dążyć do wybudowania obwodnicy Kalisza w pierwszej kolejności. Na odcinku Ostrów Wlkp. – Kalisz odnotowano 18,5 tysiąca pojazdów na dobę.