Strażacy w ubiegłym roku zanotowali rekordową ilość zdarzeń wymagających interwencji. Jednostki ochrony przeciwpożarowej były dysponowane do ponad 2600 zdarzeń, z tego 75 % stanowiły działania z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego, chemiczno-ekologicznego. Natomiast pozostałe 25% to typowe pożary. Dwa silne orkany, wzmożyły prace wszystkich jednostek. W ciągu kilku godzin strażacy PSP interweniowali ponad 300 razy, w tych działaniach dzielnie wspierali ich druhowie z jednostek OSP. Tak wygląda bilans rocznej pracy, która na terenie powiatu ostrowskiego wykonuje 98 jednostek, z czego 14 najlepiej wyszkolonych i o najwyższym stopniu gotowości operacyjno- technicznej funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.
Uroczystość z okazji Dnia Strażaka rozpoczęła się mszą świętą w koście NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, byłym kościele garnizonowym, w intencji strażaków. Następnie odbył się przemarsz pododdziałów na Rynek, gdzie zaplanowano uroczystą zbiórkę.
Był meldunek, wyciągnięcie flagi państwowej, przemówienia okolicznościowe. Z tej okazji wręczono także wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe.
W swoim przemówieniu komendant Jacek Wiśniewski przypomniał, że w listopadzie obchodzić będziemy 100- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustawiona na ostrowskim rynku sikawka konna, odzwierciedla właśnie okres tamtych lat, teraz służy tylko jako zabytkowy eksponat, wówczas służyła do gaszenia pożarów. Już od tamtych lat straż to często jedyna, zorganizowana i jednocześnie istniejąca na całym obszarze kraju, zorganizowana służba porządkowa, której ufała lokalna społeczność. Ta jest do dzisiaj, co podkreślali w swoich przemówieniach wszyscy zaproszeni goście. Przy okazji uroczystości wspomniano o planowanej wymianie sprzętu. Ostrowska komenda wzbogaci się o cysternę wodna o pojemności 22 m³, w ten sposób zamieni wysłużona cysternę z lat 80. ubiegłego wieku. W końcu nie samo wyszkolenie, ale przede wszystkim posiadanie specjalistycznego sprzętu to ważny element służby do prowadzenia skomplikowanych działań strażaków.