Będą Miejskie Dni Ziemi?

Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej radna Aleksandra Zuchowska zapytała o stanowisko władz miasta w sprawie organizacji Miejskich Obchodów Dnia Ziemi. Czy dojdą one do skutku?

{openx:1}

Władze miasta pomysł radnej zainteresował. Doszło w tej sprawie do spotkania.

– Zaproponowany przez panią radną Aleksandrę Zuchowską pomysł jest bardzo interesujący, tym bardziej, że tegoroczne hasło Światowego Dnia Ziemi 2016 brzmi „Palący temat – niska emisja”. Jest to kwestia bardzo istotna dla obecnych władz miasta – informuje nas Artur Kołaciński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Prezydent Beata Klimek regularnie podkreśla, że jednym z priorytetów w obecnej kadencji jest podjęcie działań, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Ostrowie Wielkopolskim.

– W roku 2015 podjęte zostały uchwały: o udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła w 2015 roku, czy przyjęcie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – wymienia Artur Kołaciński z Urzędu Miejskiego.

Wiadomo jednak, że w tym roku pomysł radnej nie zostanie wcielony w życie.

– Zaproponowana przez panią radną inicjatywa zorganizowania „Miejskich Obchodów Dnia Ziemi”, jako imprezy ogólnomiejskiej zostanie uwzględniona przy tworzeniu kalendarza imprez ekologicznych w kolejnych latach, tak, by środki na jej zorganizowanie mogły zostać zaplanowane w miejskim budżecie. W tym roku ostrowski Urząd Miejski wesprze jednak organizacyjnie działania Rady Osiedla Pruślin w przygotowaniu imprezy edukacyjno – ekologicznej związanej z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Pierwsze spotkanie organizacyjne w tej sprawie zaplanowane zostało na przyszły tydzień – wyjaśnia Artur Kołaciński.

Przypomnijmy, że działania prezydent miasta w kwestii poprawy jakości powietrza są regularnie krytykowane przez klub radnych Platformy Obywatelskiej. Na brak konsekwencji już wcześniej wskazywał Andrzej Kornaszewski, który twierdził, że z jednej strony miasto przyjęło Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, a z drugiej zdecydowało się na zamontowanie ponad 40 pieców węglowych w dwóch budynkach socjalnych. Beata Klimek tłumaczyła jednak, że było to jedyne rozsądne wyjście, które pozwoliło ubogim rodzinom przetrwać w okresie zimowym. Władze miasta zapowiadają także działania na 2016 rok, głównie akcje i konkursy ekologiczne, które mają propagować postawy proekologiczne.

Jeśli chodzi akcje edukacyjne, na rok 2016 zostały zaplanowane akcje i konkursy ekologiczne:
1. Konkurs plastyczny z okazji „Dnia dokarmiania zwierzyny leśnej”
2. majOSTaszki – konkurs polegający na zbieraniu surowców wtórnych przez ostrowskie placówki oświatowe we współpracy z ZOiGO „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim oraz akcja „Drzewka za butelki”
3. Akcja „Listy dla Ziemi”
4. Akcja „Ostrowski Dzień Recyklingu”
5. Akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2016”
6. Konkurs powiatowy „Region, w którym mieszkasz” we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nadleśnictwem Antonin
7. Akcja „Dzień bez samochodu” we współpracy ze „Stowarzyszeniem ReEwolucja”
8. Akcja „Święto Drzewa”
9. Konkurs plastyczny z okazji „Dnia czystego powietrza”

Ponadto wśród licznych akcji edukacyjnych w 2016 roku planowane jest również przeprowadzenie kampanii społeczno – edukacyjnej pn. „OSTRÓW smogowi mówi NIE”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.