Rower Miejski to możliwość wynajmowania jednośladów. Ostrów Wielkopolski postawił na rozwiązanie profesjonalne. Natomiast sąsiedni Krotoszyn nie chcąc wydawać co najmniej pół miliona złotych, postanowił stworzyć Krotoszyński Rower Miejski systemem gospodarskim.
W Ostrowie Wlkp. mają powstać dwie stacje – jedna przy Stadionie Miejskim, druga na przeciwko dworca PKP. Dzięki temu rozwiązaniu, ktoś chcąc się przemieścić pomiędzy tymi punktami lub chcąc pojechać na wycieczkę, będzie mógł skorzystać z roweru miejskiego. Ostrowski projekt kosztować będzie 400 tys. zł. Czyli jedna stacja wraz z dziesięcioma rowerami będzie wynosiła połowę tej kwoty. Pieniądze będą pochodziły z dotacji w ramach WRPO.
Władzom Krotoszyna nie udało się pozyskać środków zewnętrznych, dlatego podjęły decyzję o stworzeniu Krotoszyńskiego Roweru Miejskiego systemem gospodarskim.
Projekt w Krotoszynie rozpoczął się od apelu do mieszkańców, by Ci przekazywali swoje rowery, z których już nie korzystają. Urzędnicy za pomocą pracowników spółki autobusowej wyremontują je, pomalują w jednakowych kolorach. W ten oto sposób przy niskich wydatkach powstaną dwie stacje z co najmniej dziewiętnastoma rowerami.
Kolejna różnica to fakt, że w Krotoszynie wypożyczenie roweru będzie całkowicie bezpłatne. Nie będzie też wymagana żadna rejestracja. Powoduje to ryzyko porzucenia roweru w niewyznaczonym miejscu lub próby rozebrania go na części. Ale czy będą to cenne modele? A skądże. Dotychczas zebrane modele pewnie szybciej trafiłyby na złom niż na ulice Krotoszyna. Dzięki renowacji mogą odzyskać dawny blask i wciąż służyć chętnym. Trudno sobie wyobrazić by ktoś chciał spieniężyć oznakowanego Jubilata.
W ten oto sposób, władze Krotoszyna w odważny sposób zaryzykowały i spróbują przetrzeć szlak. To na nich będą skupione oczy wielu samorządowców w Polsce. Temat już znalazł się na antenie TVN24. Projekt ma ruszyć do końca kwietnia.
http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/polska-i-swiat-sezon-na-jednoslady,719128.html – wątek Krotoszyna od 1:24.