Wychodząc do okolicznych lasów np. na grzyby będziecie musieli liczyć się z możliwością spotkania wilków. W ostatnich dniach września 2016 r. ukryta kamera zarejestrowała dwa młode osobniki. Fotopułapka była zamontowana przez Nadleśnictwo Antonin w okolicach wsi Krupa (gmina Sośnie).
Do tej pory nie były znane przypadki obecności tego gatunku w okolicznych lasach. Tym większe było zdumienie leśniczych. Co ciekawe, kamera zarejestrowała tylko dwa osobniki, które mogą mieć dopiero kilka miesięcy. Wcześniej jeden z leśniczych widział trzy młode osobniki. Pracowników Nadleśnictwa Antonin zastanawia gdzie się podziały dorosłe wilki. Powinny towarzyszyć młodym do czasu osiągnięcia przez nie dojrzałości.
Początkowo nie było pewności czy na pewno są to wilki. Dopuszczano myśli, że mogą to być dzikie psy. Specjaliście nie mieli jednak wątpliwości. W innych mediach pojawiła się nieprawdziwa informacja, że para wilków była widziana w gminie Blizanów k. Kalisza. Sęk w tym, że wtedy widziano dorosłe osobniki.
W ostatnich latach wilki nie były spotykane na terenie południowej Wielkopolski. To oznacza, że musiały przywędrować. Skąd? Tego nie wiadomo. W okolicznych lasach jest sporo zwierzyny, w tym jelenie, dziki.
Lokalizacja obserwacji wilków:
Wielki każdego dnia potrafią przejść kilkadziesiąt kilometrów. Leśnicy uspokajają, Zwierzęta te z natury są dość ostrożne i unikają kontaktów z ludźmi. Znane są jednak przypadki atakowania przez osobniki chore na wściekliznę. Szacuje się, że w Polsce żyje obecnie 1200 osobników – to najwięcej od zakończenia II wojny światowej. Najwięcej z nich żyje w województwach podkarpackim, małopolskim i podlaskim. Od 1998 r. są gatunkiem chronionym.
Występowanie wilków w Polsce w 2015 r. źródło: polskiwilk.org.pl