Władze Powiatu Ostrowskiego wzięły sobie do serca wyjątkowość Powstania Wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego w Polsce. Przed starostwem oraz w Domu Katechetycznym odbyła się inauguracja obchodów tego święta.
Republika Ostrowska, także Rzeczpospolita Ostrowska (10–26 listopada 1918) – wystąpienie Polaków w Ostrowie Wielkopolskim przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem powstania wielkopolskiego. Efektem wystąpienia był m.in. szereg ustępstw na rzecz Polaków na terenie powiatu ostrowskiego.
Więcej o Republice Ostrowskiej na stronie Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Ostrowska
Podczas uroczystości głos zabrał Paweł Rajski, starosta ostrowski: Dziś inauguracja kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Jest to inauguracja szczególna, dla mnie osobiście, z tego względu że przede mną stoi grupa młodych ludzi. Grupa młodych ludzi, która przyjęła zaproszenie, żeby choć na chwilę myślami otoczyć tych, którzy w 1918 roku zainagurowali to zwycięskie Powstanie.
My Wielkopolanie mamy powód być dumni, bo jest to jedyne powstanie w historii zwycięskie. W tym zwycięskim powstaniu nie zabrakło również mieszkańców powiatu ostrowskiego. Tych, którzy z różnych zakątków naszego powiatu chwycili za broń i ruszyli na powstańcze barykady.
Stojąca za mną szkoła I Liceum Ogólnokształcące to kuźnia patriotów z tego i wcześniejszego okresu. Dziś stanęliśmy już my, jako ludzie dorośli. Stanęliśmy przed wami z takim pytaniem. Co będzie kiedy zabraknie już tego starszego pokolenia dla których szczególnie ważne są tamte chwile. Odpowiedź jest prosta. Jesteście wy, nasza nadzieja, młodzi ludzie, którzy chciałbym, żeby utożsamiali się z naszą historią. Nie tylko tą z powiatu ostrowskiego, wielkopolską, ale z historią naszego kraju.
Wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Chociaż my dumni obywatele XXI wieku uważamy, że tak jest. Chociaż biorąc pod uwagę to co dzieje się za wschodnią granicą wywołuje niepokój. Z tym większym szacunkiem odnosimy się do tych, którzy walczyli, którzy polegli w Powstaniu Wielkopolskim i dali to zwycięstwo.
Poprosiliśmy Was dzisiaj tutaj, żeby wspólnie z tego sukcesu się radować, bo jest to od ubiegłego roku jest to Święto Państwowe. Ogromna w tym zasługa i parlamentarzystów, ale i pana Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który jest wielkim orędownikiem pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Już za moment przekażemy wam flagi powstańcze. One są celowo oprawione, bowiem naszą myślą jest, żeby ta flaga trafiła do waszych domów, żeby zawisła w godnym miejscu. Przekażcie ją, jeśli macie taką możliwość, waszym znajomym i bliskim i opowiadajcie o tych szczególnych postaciach Powstania Wielkopolskiego. Nie tylko o generale Stanisławie Taczaku, o majorze Władysławie Wawrzyniaku, tym z Antonina, ale mówcie o innych jeszcze których dziś wspominamy.
Dziś ta inauguracja obchodów jest inna, inna, bo jest z waszym udziałem.
Wzięły w nim udziały drużyny pożarnicze, harcerze, młodzież ze szkół ponadpodstawowych z III LO i szkoły w Przygodzicach.
Powstał również film o Republice Nadziei