Im ciemniej tym przyjemniej?

Oświetlenie na terenie Ostrowa Wlkp. jest zamontowano bez ładu i składu. Takie wrażenie można odnieść przemierzając z uwagą ulice naszego miasta późną porą. Właśnie wtedy, gdy urzędnicy nie myślą o rozwoju miasta, bo przecież oni pracują tylko od 8 do 16:00. Poza drogami przelotowymi, na których zamontowano oświetlenie ledowe o barwie jasno-zimnej, większość ulic w śródmieściu ma zamontowane lampy sodowe zapewniające barwę zółto-pomarańczową. Może i nie było w tym nic niezwykłego, gdyby nie rażące szczegóły.

Zacznijmy od najmocniej oświetlonej ulicy – Wiosny Ludów. Moc lamp sodowych jest na tyle duża iż każdy może poczuć się jakby wciąż był dzień. Jedynie barwa otaczającej nas rzeczywistości jest zakłócona. I największy kontrast dla tej ulicy stanowi wyjście z Rynku ulicą Wrocławską. Na tym odcinku nie ma żadnej latarni. Znikome promyki światła pochodzą z wystaw okolicznych sklepów. Jest ciemno jak w …..

kontrast-wro-wio

Idąc dalej ulicą Wrocławską, którą przecież przemierza wielu młodych ludzi – za sprawą lokalu rozrywkowego YoYo, oświetlenie pozostawia wiele do życzenia. Jedną z kamienic wyremontowano i zlikwidowano latarnię. Kolejne dają miejscową jasność.

wroclawska

Na innych ulicach śródmieścia jest istny niedobór światła. Powoduje to zmniejszenie bezpieczeństwa dla osób wracających z imprez czy spotkań towarzyskich.

Tragicznie wygląda oświetlenie na Placu 23 stycznia po stronie zachodniej, co pięknie kontrastuje z ulicą Dąbrowskiego widoczną z prawej strony zdjęcia.

plac-dabr

Totalny brak oświetlenia jest na przejściu pomiędzy konkatedrą, a Parkiem Miejskim idąc po skosie koło Banku Ochrony Środowiska. Alternatywą jest częściowo jasne przejście od aresztu:

konka

Hitem ostatnich dni jest brak oświetlenia na najbardziej reprezentacyjnym rondzie Ostrowa Wlkp. przy skrzyżowaniu Wrocławska/Głogowska. Być może ktoś chciał uwidocznić ledwo oświetlone wozy ze środka ronda.

rondo-bankowe

Takich zdjęć można by tu jeszcze wklejać wiele. Oczekujemy, że mając takich specjalistów jak „inżynier miasta”, „plastyk miejski” i im podobni, ktoś poświęci się, dokona inwentaryzacji oświetlenia na terenie miasta i sprawi, że zacznie ono spełniać swoje podstawowe funkcje. Na koniec polecamy jedną z lektur: http://www.zdroweoswietlenie.pl/index2.php?go=kampania_s_bialego

A Wy co sądzicie o oświetleniu naszego miasta? Piszcie w komentarzach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.