Co miasto zrobi z budynkami po gimnazjach?

PiS chce likwidacji gimnazjów, choć ta zmiana nie jest wcale przesądzona. Władze naszego miasta już teraz zastanawiają się jednak, co zrobić z budynkami po tych placówkach i jak zagospodarować nauczycieli.

– Pani minister wypowiadała się już na temat gimnazjów. Teraz nadchodzi czas konsultacji. Został powołany zespół ekspertów dobrej zmiany w oświacie, który jest na bieżąco tworzony. Działania tej grupy i połączone z nimi konsultacje społeczne zdecydują, czy dojdzie do zmiany w ustawie w kierunku wygaszania gimnazjów. W tej chwili doszło do czterech zmian, ale temat gimnazjów nie jest przesądzony – mówi nam senator PiS Łukasz Mikołajczyk.

Miasto chce być jednak gotowe na każdą ewentualność. W związku z tym już teraz trwają dyskusje, co zrobić z budynkami, które pozostałyby po likwidacji gimnazjów. – Budynki gimnazjalne zostaną przeznaczone na utworzenie w nich szkół podstawowych. Konieczna będzie reorganizacja obwodów i budowa nowej sieci szkół podstawowych – tłumaczy nam Artur Kołaciński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Oddzielnym tematem są możliwe zwolnienia nauczycieli, którzy pracują w gimnazjach. Na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak duża może być redukcja etatów. Jest to uzależnione od kilku kwestii. – Proces wygaszania gimnazjów oraz przekształcania szkół podstawowych w szkoły ośmioklasowe będzie przebiegał w latach szkolnych 2017 – 2019. W przypadku wprowadzenia tej reformy, ulec zmianie powinna również podstawa programowa, obejmując ośmioletni tryb nauczania w szkole podstawowej. W zależności od tej podstawy część nauczycieli szkół gimnazjalnych znajdzie zatrudnienie w innych szkołach podstawowych, część zostanie w macierzystych jednostkach. Kilkuletni czas wygaszania gimnazjów pozwoli nauczycielom przygotować się do nauczania w szkołach podstawowych, a także uzyskać dodatkowe kwalifikacje, które wynikać będą z odpowiedniego dla nich zapotrzebowania. Obecnie trudno jest szczegółowo określić czy w ogóle, a jeśli tak, to ile etatów zostanie zredukowanych – przekonuje Artur Kołaciński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

O zmianach w oświacie zdecydują zatem w dużej mierze konsultacje społeczne. Jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Czy gimnazja powinny zostać zlikwidowane? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.